Orbán Balázs Tusnádfürdőn: Lehet, hogy mindenki a békéről beszél, de nem mindegy, ki gondolja ezt komolyan (VIDEÓ)

2024. július 25. 16:49

A pártpolitikai kerekasztal beszélgetés résztvevői Orbán Viktor békemissziója mellett Magyarország és Szlovákia kőolajkorlátozásáról is kifejtették az álláspontukat.

2024. július 25. 16:49
Krupincza Mariann
Krupincza Mariann

Nyitókép: Képernyőfotó

A 33. Tusványosi Szabadegyetemen a Lőrincz Csaba Sátor adott helyet csütörtökön a pártpolitikai kerekasztalnak, amelyen Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója képviselte a nagyobbik kormánypártot, míg a KDNP-t Nacsa Lőrinc frakcióvezető-helyettes. Az ellenzéki oldalról jelen volt Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezető-helyettese, Lukács László György, a Jobbik frakcióvezetője és Molnár Zsolt, az MSZP országgyűlési képviselője.A moderátor Huth Gergely, a PestiSrácok.hu főszerkesztője volt. 

Huth Gergely kijelentette, a kerekasztal is azt bizonyítja, hogy 

Magyarországon pluralizmus van, mivel öt nagy politikai erő is részt vesz a vitán. 

Az újságíró azt a kérdést tette fel először, hogy ki az a pódiumon helyet foglalók közül, aki kész arra, hogy felszólítsa az Európai Bizottságot, hogy tegyen lépéseket Ukrajna kőolaj korlátozása ellen. 

Nacsa Lőrinc kijelentette, hogy „hosszú a lista, amit elvárunk az Európai Bizottságtól. Leginkább azt, hogy tartsák be a szabályokat! 

Ideje lenne visszatalálniuk az eredeti szerepkörükhöz, és újra a szerződések őrének kellene lenniük. 

A Barátság kőolajvezeték körüli történések is egyértelmű zsarolások” – jelentette ki a frakcióvezető-helyettes.

Molnár Zsolt ezt követően felidézte, hogy nagy várakozással tekintett a miniszterelnök Volodimir Zelenszkijjel való találkozójára, remélte, hogy rendeződnek Ukrajnával a viszonyok. Ezután feltette azt a kérdést, hogy miért büntetik sokadszor ezt a nemzetet. Az MSZP politikusa gondolatmenetét azzal zárta, hogy „erős szövetségeseket kell találni, olyan szövetségeseket, akiknek az Európai Parlamentben is van szavuk”.

Lukács László György szerint 

Brüsszel falai nem remegnének meg attól, ha a Jobbik üzengetni kezdene ebben a témában.

 Ki kell mondani, hogy a veszélyek korában, amikor az erőforrásaink fogyóban vannak, és ez kihat az energiabiztonságunkra is, az emberek a Jobbikra számíthatnak”. Lukács szerint a kormánynak van felhatalmazása arra, hogy lépéseket tegyen az ügyben.

Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezetője leszögezte, pártjával a Brüsszel-kormány csatából szeretne kimaradni. „Magyarország energiabiztonságát pedig biztosítani kell, annak, akinek megfelelő kompetenciája van erre”. Az LMP-s politikus ezután azt a kérdést tette fel, hogy arról vajon miért nem folyik a diskurzus, hogy a szénhidrogén-függőséget meddig akarjuk fenntartani. „Miért nem beszélünk a valódi átállásról, illetve arról, hogy a teljes energiaigényünket miért nem csökkentjük” – ezek az igazi kérdések a frakcióvezető-helyettes szerint. 

Ezt is ajánljuk a témában

Orbán Balázs a fentiek után elmondta, hogy a kormányülésen részletesen foglalkoznak a témával, és a nagy nyilvánosságot is tájékoztatják majd az aktuális állapotról. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint azon is érdemes elgondolkozni, hogy miért került elő ez az ügy. A kőolajkorlátozás a békemisszió különböző állomásait követően ütött be – hívta fel a figyelmet. Orbán Balázs ezután emlékeztetett, megjelent a színen egy alternatív stratégia Európában, amelyet Magyarország képvisel a háború kapcsán. Orbán Viktor a békemisszión találkozott a konfliktusban részt vevő két féllel, és azokkal, akik a közvetítésben részt tudnak venni. Leszögezte, az európai emberek békét akarnak, és igaz az egyik amerikai elnökjelöltre is.

A Barátság kőolajvezeték ügyében a politikai igazgató optimista volt. Úgy vélekedett, 

eredményesen fogunk fellépni, a magyar diplomácia jól dolgozik, rendben lesz minden”. 

Kapcsolódó vélemény

undefined

Kiszelly Zoltán

Mozgástér Blog

Idézőjel

Orbán Viktor békemissziójáról írt összefoglalójában három olyan globális szereplőt azonosított, amelyek érdemben képesek a háborúzó felekre hatni: Az Európai Unió, Kína és az USA.

 

„A béke előfeltétele a kommunikáció helyreállítása”

Huth mindezek után azt kérte, hogy a pódiumon helyet foglalók közül tegye fel az a kezét, aki nem támogatja Orbán Viktor békemisszióját.

Kanász-Nagy Máté volt az egyik, aki nem tette fel a kezét ennél a kérdésnél. Az LMP frakcióvezető-helyettese azt mondta, nem szeretné, ha rájuk sütnék, hogy nem békepártiak. Kanász-Nagy szerint mindenki békét akar. Hozzátette, elhiszi, hogy a kormány és Orbán Viktor is békét akar, de abban nem biztos, hogy a miniszterelnök az igazságos békéért teszi meg különböző lépéseit. 

Lukács László György kapta meg ezután a mikrofont, aki azért nem tette fel a kezét, mert  „a Jobbik volt az, amely mindvégig következetesen kiállt a béke mellett. (...) Nem ismerek olyan ellenzéki képviselőt, aki elkötelezett lenne a háború mellett. (...) 

Ez nem a mi háborúnk, de rajtunk fog csattani, ha nem jól alakulnak a folyamatok” 

– fejtette ki a maga és a pártja álláspontját Lukács.

Orbán Balázs az elhangzottakra úgy regált, hogy a béke előfeltétele a kommunikáció helyreállítása. „Hogy akarunk békét, ha nem beszélgetünk az oroszokkal” – tette fel a kérdést. Majd azzal folytatta, hogy „egy befagyott állapottal álltunk eddig szemben, mi ezt akartuk megtörni”, és úgy tűnik, hogy a békemisszió eddigi lépései kezdik meghozni az eredményt, mivel „buzgárokként” törnek fel a nagy politikai szereplőktől olyan nyilatkozatok, amelyek arra utalnak, hogy egyre többen hajlandóak lennének lépéseket tenni a békéért – idézte fel. 

A teljes beszélgetést alább nézhetik vissza:

 

Összesen 122 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2024. július 25. 20:47
Annyira komolyan gondolja, mint a pártja a globális minimumadó elutasítását.
Pelso j.
2024. július 25. 20:20
Mit égeted magad, pubi? A haknimisszió eredményeiről beszélj inkább, tételesen a konkrétumokat.
Deplorable
2024. július 25. 17:49
Látom, kivezényelték az összes szarházi libernyákot ide. Előre lehetett látni, hogy Tusványosra beizzitják a trollhadsereget.
trash5
2024. július 25. 17:18
Ahogy Kádár, a felcsúti komolyan gondolja, hogy ő a béketábor. És mindenki mas háborút akar. Kivéve persze putler gazdát. Az más kérdés, hogy az ő békéje abból áll, hogy Ukrajna a rusnyákok Beloruszhoz hasonlóan önállóság nélküli tartománya lesz, kelet európa, benne mink is orosz szatelitállam. Rossz esetben nyugat európa is. Az orbáni tűzszünet pedig abból áll, hogy az orosz és kínai ipar feltölthesse a rusnya hadsereget a következő támadásra. Az lesz ha jól számolom 2014 óta az ötödik Ukrajna elleni háborúja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!